ما هیچ حمایتی نمی خواهیم. فقط رزولوشن را دریافت کنید!

[ad_1]

ما هیچ حمایتی نمی خواهیم.  فقط رزولوشن را دریافت کنید!

رئیس کمیسیون تخصصی فرش، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون ایران با بیان اینکه تقاضای کمک مالی، تامین مواد اولیه و حتی حضور در نمایشگاه نداریم، از دولت و وزارت تعاون خواست تا این مصوبه را تصویب کنند. تعهد ارزی بانک مرکزی، قالیچه را برداشت و بافندگان را به تدریج از این بخش خارج کرد.

عبدالله برنامه در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: مصوبه تعهد ارزی ابلاغی بانک مرکزی در سال 1388 باعث خروج تدریجی قالیبافان از حلقه و از بین رفتن انگیزه فعالیت در عرصه فرش شد، چرا که با این مصوبه هیچ تاجری حاضر نشد. صادرات فرش ایرانی نبود و این رویه با وجود درخواست ها و پیگیری های مداوم ادامه دارد.
وی افزود: دغدغه اصلی ما پذیرش نرخ ارز است و هیچ حمایتی نمی‌خواهیم. حذف فقط تعهد ارزی از صنعت فرش. این یک گلوگاه فرش است و در سه سال گذشته فرش را خفه کرده است.
بهرامی در ادامه توضیح داد: بعد از اینکه واردات فرش ایرانی در برخی کشورها از جمله آمریکا ممنوع شد، بحث تعهد ارزی بانک مرکزی مطرح شد که نه تنها کمکی به بحث صادرات فرش نکرد، بلکه به این موضوع پرداخت. آن را به یک مانع بزرگ برای صادرات فرش تبدیل کرد.” ایران به 50 میلیون دلار در سال رسیده است.
رئیس اتحادیه تعاونی‌های فرش صنعتگران نبود نمایشگاه در دو سال کرونا و عدم حضور تجار خارجی را یکی دیگر از موانع صادرات فرش در آن دوره برشمرد که بازار فرش را با مشکل مواجه کرد و انگیزه بافندگان و قالی‌بافان را کاهش داد. بافندگان
به گفته بهرامی، با کاهش تعداد بافندگان و افزایش شدید قیمت مواد اولیه، فرش از نظر قیمتی گران شد. از سوی دیگر امکانات خاصی برای تامین مواد اولیه تولید وجود ندارد و بافندگان مجبورند در بازار آزاد با قیمت بسیار بالایی خریداری کنند.
وی در عین حال به پیگیری هایی که طی سه سال گذشته برای معافیت فرش دستباف از مصوبه تعهد ارزی انجام شده است، اشاره کرد و گفت: صادرات خود را کاهش دهید. در دولت جدید با دکتر دکتر هم تماس گرفتیم. مخبر و موضوع را اعلام كرديم كه وي با برداشتن تعهد پولي از فرش موافقت كرد. این موضوع را در تمامی انجمن ها، شبکه ها و رسانه ها اعلام و درخواست کرده ایم و همچنان منتظر پاسخ هستیم.

بهرامی در پایان گفت: بحث صادرات فرش به تولید و اشتغال بازمی گردد. اگر صادرات صورت نگیرد، تولید داخلی از بین می رود و با خروج بافندگان از اشتغال کاسته می شود. در حال حاضر با توجه به شرایط موجود و مصوبه تعهد ارزی، هیچ بازرگانی حاضر به صادرات فرش نیست، لذا از دولت و وزارت تعاون تقاضا داریم برای حمایت از تولید، فرش را از این مصوبه مستثنی کنند.
انتهای پیام

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

چگونه به کسب و کار خود رونق دهیم (3)

چگونه به کسب و کار خود رونق دهیم کوچینگ کسب و کار, کوچینگ کسب و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.